Sprawdź za darmo swoje światła

Ustaw sobie bezpłatnie światła – zachęca do tego lubuska policja. W Gorzowie można to zrobić w OSKP przy Walczaka 26. Prawidłowo ustawione światła to większe bezpieczeństwo – warto więc je sprawdzić.

Kampania „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji ma przypomnieć o prawidłowym ustawieniu oświetlenia w pojeździe. Ma ono szczególne znaczenie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym z uwagi na szybko zapadający zmrok. W pewnych sytuacjach czas reakcji na nagłe zagrożenie wydłuża się.

W dzień światła pełnią rolę wskazującą pozycję pojazdu na drodze. Po zapadnięciu zmroku dodatkowym zadaniem przednich reflektorów jest oświetlanie drogi i co bardzo istotne - wszelkich przeszkód. Prawidłowe ich działanie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Dlatego policjanci przypominają, że prawidłowe oświetlenie to właściwe ustawienie ich wysokości, rozkładu granicy światła i cienia oraz natężenia emitowanego światła. Wszelkie odchylenia w tym zakresie skutkować mogą niedostatecznym oświetleniem drogi albo oślepieniem innych uczestników ruchu drogowego. Takie sytuacje mogą być także spowodowane używaniem żarówek bez homologacji.

Od 10 do 21 grudnia funkcjonariusze w całym kraju, podczas kontroli drogowych będą zwracać szczególną uwagę na oświetlenie. W akcję włączają się także Instytut Transportu Drogowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, około 200 stacji kontroli pojazdów w całym kraju oraz operator komunikatora Yanosik – każdy użytkownik aplikacji otrzyma sms-a, który poinformuje o możliwości bezpłatnego sprawdzenia świateł. Wystarczy 10 lub 17 grudnia wybrać się do wyznaczonej stacji kontroli pojazdów. W Gorzowie jest to OSKP zlokalizowana przy ul. Walczaka 26, w okolicach tzw. małego „Shella” i biurowca Stilonu.

Na terenie całego kraju w grudniu ubiegłego roku zginęło 171 pieszych, czyli prawie 7-krotnie więcej niż w maju (25 osób). Wcześniej zapadający zmrok i pogorszenie widoczności zdecydowanie podwyższają ryzyko zaistnienia wypadku. Części z tych zdarzeń z pewnością można by uniknąć, gdyby kierowca miał sprawne technicznie i prawidłowo wyregulowane światła. Wtedy w porę mógłby dostrzec pieszego lub nie doprowadziłby do oślepienia innego kierowcy. Działania Policji oraz możliwość bezpłatnego sprawdzenia oświetlenia mają poprawić bezpieczeństwo na drodze i ograniczyć liczbę niebezpiecznych zdarzeń.

Teraz w RadiuGO

W Rytmie Hitów

-

ZARAZ ZAGRAMY: